“חוק ה-3 דקות” הזה יכול לשפר את היחסים שלכם עם הילדים מקצה לקצה!

כמה זמן אתם באמת מבלים ומשוחחים עם הילדים שלכם אחרי העבודה?כמה זמן אתם באמת מבלים ומשוחחים עם הילדים שלכם אחרי העבודה?

כשחושבים על זה, כמעט בקושי. אתם חוזרים מהעבודה בסביבות 5 (במקרה הטוב), צריכים כ-30 דקות להכין ארוחת ערב, מקלחות לוקחות עוד כמה דקות, מקריאים להם סיפור במשך 15 דקות ובשעה 8 מנשקים אותם נשיקת לילה טוב.

אולי אתם מרגישים ש-3 שעות זה בכלל לא מספיק כדי ליהנות מזמן איכות עם הילדים, וגם לא תמיד יש לכם כוח וסבלנות אחרי יום עבודה קשה. ולא נעים להודות, אבל רובנו מוותרים מראש על שיחות עם הילדים שלנו, כי כמה פעמים אפשר לשאול איך היה בגן ולקבל רק את המילה “כיף” כתשובה?!

עם זאת, על פי מומחים, אתם צריכים בסך הכל 3 דקות כדי להגיע להבנה מלאה עם הילדים שלכם.

כן, נשמע מוזר, אבל אם תשאלו את הפסיכולוגית נטליה סירוטיץ’, אותן 3 דקות מהרגע שאתם פוגשים את הילדים, הן הזמן החשוב ביותר של היום עם הילדים שלכם. לנוחיותכם, תרגמנו את עבורכם את עקרונות חוק ה-3 דקות, שלדבריה אם תבינו ותיישמו אותו תוכלו להגיע לפתיחות ואמון עם הילדים שלכם, גם אם הם בני נוער.

חוק 3 הדקות

החוק הזה אומר שבכל פעם שאתם פוגשים את הילדים שלכם, אתם צריכים להתנהג כאילו לא ראיתם אחד את השני במשך זמן רב (אפילו אםלא ראיתם אחד את השני במשך 5 דקות כשקפצתם לרגע לחנות).

חוץ מזה, זה מאוד חשוב להיות בגובה העיניים של הילד ובמשך 3 דקות לחבק אותו ולשאול מה קרה בזמן שלא הייתם איתו.

חשוב במיוחד לעקוב אחר החוק הזה כאשר אתם אוספים את הילד שלכם מהגן, בית הספר, או כאשר אתם חוזרים הביתה מהעבודה.

למה זה נחוץ?

לדברי הפסיכולוגית, במהלך הרגעים הראשונים כשאתם פוגשים רואה את הילד שלכם, הם מספרים לכם את כל המידע שהם יכולים לזכור.

גם אם לרוב הילדים שלכם עונים לכם במילים קצרות שמסכמות את היום שלהם כמו: “כיף”, מספיק שתנצלו את חלון הזמן הקצר הזה ותשאלו את הילדים מיד בתחילת המפגש כדי שהם יבינו שאתם מתעניינים בהם ויש לחוויות שלהם חשיבות בעיניכם. דבר כזה, ייתן להם פתח לספר לכם את הדברים גם בהמשך היום.

התוצאות של התעלמות מחוק ה-3 דקות יכולות להשתנות, בהתאם לאופי של הילד. ילד שיראה שאין לו הזדמנות לספר הכל להורים, עם הזמן עלול לחשוב שהדברים שלו לא חשובים מספיק כדי לדבר עליהם. במקרה זה, הורים עלולים לפספס הרבה דברים חשובים.

לעומת זאת, ילדים אחרים יכולים לדבר כל הערב, לזכור עובדות חדשות בכל פעם ובסופו של דבר, יהיה להם סיפור שלם. הורים לילדים כאלה לרוב “יסננו” את רוב המידע שהילדים מספרים, כי עבורם הדיבורים של הילדים הם כמו רעש רקע.

המלצות נוספות

חשוב לציין כי חוק 3 הדקות לא אומר שאתם צריכים להשקיע רק 3 דקות ביום עם הילד שלכם. החוק אומר שאתם צריך לבלות 3 דקות עם הילד מיד לאחר שפגשת אותם כדי לוודא שאתה שומעים את כל מה שחשוב לילד שלכם לספר לכם.

כמו כן, כדי להגיע לרמה של הבנה מלאה עם הילד שלכם, אתם יכולים לעקוב אחר המלצות הפסיכולוגים הבאות:

1. הקדישו בכל יום זמן בילוי עם הילד שלכם ועשו משהו ששניכם מתעניינים בו. זה יכול להיות טיול, משחק חברה או כל פעילות אחרת.

2. תנו לילדים שלכם להבין שאתם שומעים אותם. לדוגמה, תוכלו לחזור על המידע ששמעתם מהילד שלכם כדי לוודא שהבנתם נכון.

3. אל תפגינו התרגשות או התלהבות מזוייפת.

4. חזרו לשיחות קצת מאוחר יותר, כך תגרמו לילדכם לדעת שאתם זוכרים את מה שהוא מספר לכם.

5. הימנעו מוויכוחים ארוכים וחסרי תועלת גם אם הם על משהו ברור לחלוטין בשבילך. אמרו לילד שלכם: “בסדר, אני מבין שאתה לא מסכים איתי”.

מה אתם חושבים על “חוק 3 הדקות”? אתם הולכים לנסות אותו עם הילדים שלכם? ספרו לנו בתגובות!

איורים: Oleg Guta // מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים