11 דברים ישראלים שכבשו את העולם!

וזה עוד רק על קצה המזלג...נכון, לפעמים נדמה לנו שהכל מיוצר בסין ושכל המוצרים האיכותיים מגיעים מאירופה הקלאסית או ארצות הברית. אבל תאמינו או לא – גם ישראל נמצאת על המפה.

מהייטק ועד הוליווד, מאוכל משובח ועד מוזיקת רוק – התחכום הישראלי מצליח לכבוש את העולם, ובגדות! …כלומר, ובגדול!

אז ללא השתהות מיותרת, קבלו במחיאות כפיים סוערות 11 דברים ישראלים שהצליחו לכבוש את העולם. נו, גללו כבר!

1. ICQ

אי-אז, כשהאינטרנט היה בחיתוליו, השיקו ארבעה שותפים ישראלים – אריק ורדי, יאיר גולדפינגר, ספי ויגיסר וואמנון אמיר – את ה-ICQ, שזה בעצם צ’אט אונליין (אז, הדרך היחידה לתקשר באינטרנט, הייתה באמצעות דוא”ל). תוך זמן קצרצר היו מעל 100 מיליון משתמשים (וזה עוד בניינטיז, כן?). כעבור 3 שנים, חברת AOL רכשה את ICQ והנה לכם אקזיט של מיליוני דולרים. בום!

Credit: wikipedia

2. רמיקוב

אולי לא ידעתם, אבל בשנות ה-40 נאסר השימוש בקלפים. פה נכנס לתמונה אפריים הרצנו, שהמציא ובנה את משחק הרמיקוב. קחו כמה שנים קדימה, והנה לכם חברת “קודקוד”, שילדיו של הרצנו הקימו. כמו עוד כמה שנים קדימה – והנה לכם משחק הקופסה הנמכר ביותר בעולם!

Credit: wikimedia

3. פלאפל

כבר כמה שנים טובות שהפלאפל כבש את העולם. נכון, נכון, במקור הוא לא בדיוק ישראלי, אבל ישראלים הפיצו אותו. אחד הפלאפליות הראשונות שהוקמו באירופה והראשונה שהצליחה היא “פלאפל מעוז” באמסטרדם, שבמהרה הפכה לרשת בינלאומית. העולם אימץ לחיכו את הפלאפל ואת היתרונות שלו כמזון טבעוני עשיר. במילים אחרות – וואלה, טעים.

4. אסף גרניט

כל מי שהיה בחו”ל, יודע שהמטבח הישראלי יודע לתת בראש. וכל מי שהיה באחת מהמסעדות של אסף גרניט, יכול להבין למה הוא הצליח גם מעבר לים. מלבד מסעדות מצליחות בארץ, לגרניט יש את מסעדות “ברברי” ו”פאלומר” בלונדון, ואת מסעדת “בלאגן” בפריז. בשנת 2014, מסעדת “פאלומר” נבחרה למסעדה הטובה בלונדון ו”הברברי” גם הגיעה למקום הראשון ב-2018. כבוד.

Credit: wikipedia

5. טפטפות

מתוך המחסור במים, נולד הרעיון של הטפטפת – פתרון השקיה חסכוני במים ובתפעול, ובו בזמן – מסייע בהגדלת היבולים. הטפטפת הומצאה על-ידי המהנדס שמחה בלאס ובנו ישעיהו, שבהמשך הקימו את חברת “נטפים”, וכל השאר היסטוריה.

Credit: wikipedia

6. WAZE

לא ברור איך הסתדרנו בלי “וויז”. כנראה שבקושי. בכל אופן, אפליקציית הניווט הפופולרית הומצאה בישראל ע”י אהוד שבתאי, אורי לוין ועמיר שנער, ובתחילה נקראה “FreeMap Israel”. אמנם יש עוד אפליקציות ניווט, אבל “וויז” היא היחידה שיודעת לעקוב אחר עומסי תנועה ושיודעת אם בצד הדרך יש שוטר או רכב תקוע. לא סתם “Google” רכשו את האפליקציה.

Credit: wikipedia

7. גל גדות

מראש העין – במעבר חד להוליווד. אין ספק שגל גדות היא גאווה ישראלית נוצצת במיוחד. נכון, עכשיו גל מתחזקת קריירה מרשימה בהוליווד, אבל עדיין – היא אחת משלנו! אחרי “וונדר וומן”, גל הפכה לאחת הפנים המוכרות ביותר בתעשיית הבידור העולמית ואנחנו מאחלים לה המשך קריירה מפוארת.

View this post on Instagram

Night out in Toronto 🇨🇦

A post shared by Gal Gadot (@gal_gadot) on

8. הומלנד

“הומלנד” היא סדרה אמריקאית נושאת פרסים שהופקה על בסיס הסדרה הישראלית “חטופים”. הסדרה האמריקאית מספרת על קרי מתיסון, קצינת המבצעים של ה-CIA, שמנהלת מבצעים למען הגנת האומה, ובו-זמנית מתמודדת עם הפרעה דו-קוטבית. מדובר בהצלחה ישראלית עולמית, ומאז הסדרה משודרת בעולם גם בשפת המקור.

Credit: wikipedia

9. ג’ין סימונס AKA חיים ויץ

הבסיסט ואחד הזמרים של להקת “Kiss” הוא ג’ין סימונס. אל תתנו לשם האמריקאי שלו לבלבל אתכם, כי הוא נולד בשנת 1949 בטירת הכרמל, ושמו בישראל – חיים ויץ. כשהיה בן 8, עבר עם אימו ניו-יורק ואז שינה את שמו. בתחילת שנות ה-70, חיים הכיר את פול סנטלי, ביחד הם הקימו את אחת הלהקות הכי מצליחות בעולם. סיפור יפה, לא?

Credit: wikipedia

10. דיסק-און-קי

זוכרים שפעם השתמשנו בתקליטון ענק שיכולנו לשמור עליו תמונה וחצי? אז איזה מזל שהמציאו את הדיסק-און-קי – אחת ההמצאות המשפיעות ביותר בעולם ההייטק. הדיסק-און-קי פותח על-ידי אם סיסטמס ונמכר ל”סאנדיסק” תמורת מחיר צנוע של 1.55 מיליארד דולר. מכובד, סך הכל. מה שבטוח – הדיסק-און-קי כבש את האמ-אמ-אמא של העולם!

Credit: wikimedia

11. כיפת ברזל

מערכת ליירוט רקטות קצרות טווח. המערכת מסוגלת לאתר רקטות, לחשב את המסלול שלהן וליירט אותן. “כיפת ברזל” היא המערכת הראשונה ליירוט רקטות שהוכיחה את יעילותה, ואנחנו לא צריכים להסביר למה מדובר בהישג חשוב לישראל, בפרט, ולעולם.

Credit: wikipedia

וזה רק על קצה המזלג… מוזמנים לשתף בתגובות עוד המצאות ואנשים ישראלים שעשו את זה ובגדול!