8 טריקים מבריקים לחישוב מהיר, שתצטערו שלא לימדו אתכם בבית הספר!

איך לא הכרנו אותם קודם?פעם, לפני תקופת הטכנולוגיה החדשנית והטלפונים החכמים, היינו ממציאים כל מיני טריקים שעוזרים לנו לזכור דברים, לדעת כמה ימים יש בכל חודש, לחשב תרגילים או אפילו לבדוק אם הבטריות מלאות או ריקות.

הטריקים האלו נשכחו עם השנים, אבל גם היום הם יכולים להיות שימושיים ואין שום סיבה שנעביר אותם גם לדור הבא.

קבלו 8 טריקים גאוניים שחבל שלא מלמדים אותם בבית הספר. במיוחד את הטריק עם הכפל…

1. כך תדעו כמה זמן נשאר עד לשקיעה

החזיקו את האצבעות צמודות, והושיטו יד קדימה כך השמש “תשכב” על האצבע המורה. עכשיו ספרו את מספר האצבעות עד לקו האופק. כל אחת מהאצבעות מייצגת כ-15 דקות עד השקיעה.

2. כך תזכרו את מספר הימים בכל חודש

עשו אגרוף וספרו את החודשים על פרקי האצבעות והשקעים שביניהן משמאל לימין. כל בליטה היא חודש בן 31 ימים וכל שקע הוא חודש עם 30 יום או פחות.

אפשר לספור גם על אותו אגרוף כאשר מתחילים לספור משמאל לימין והבליטה הכי ימנית תיספר פעמיים ברצף (יולי-אוגוסט).

3. האם הירח מתמלא או קטן?

כדי ללמד את שלבי מופעי הירח אפשר להשוות את צורת הירח לאותיות O,C,D. האות O מסמלת ירח מלא, האות D מסמלת את הרבע הראשון ו-C – את הרבע האחרון.

4. כך תוכלו לדעת האם הסוללה מלאה או ריקה

טריק מאוד פשוט כדי לזהות האם הסוללה באיכות טובה או לא. הרימו שתי סוללות במרחק  1-2 ס”מ מעל השולחן, ותנו להן ליפול. הסוללה שקופצת ונופלת ריקה.

5. כפל בעזרת האצבעות

מסתבר שהאצבעות לא טובות רק לחיבור וחיסור ואפשר ללמוד באמצעותן גם כפל באמצעות הטריק הפשוט הבא.

בדרך כלל קל לילדים לזכור כפולות של מספרים קטנים כמו 2,3 או 4, אבל רובם מתקשים עם המספרים שבין 6 ל-9.

הציבו את ידכם כמו בתמונה ומספרו את האצבעות כשהאגודל היא מספר 10 והזרת היא מס’ 6. כדי לגלות את התוצאה של 7*8, הצמידו את אצבע מס’ 7 ואצבע מס’ 8 אחת לשנייה. מספר האצבעות מתחת להן כולל האצבעות של התרגיל שווה למספר העשרות, כלומר 5 אצבעות שוות למספר 50. את מספר האצבעות שנשארו מעל (3) הכפילו ב-2 וחברו את שתי התוצאות. 50 ועוד 6 שווה 56, שזוהי גם המכפלה של הספרות 7 ו-8.

6. מכפלות הספרה 9

כדי להכפיל ב 9, יישרו את האצבעות, והניחו את כפות הידיים על שולחן. עכשיו, כדי להכפיל כל מספר ב 9, פשוט כופפו את האצבע המתאימה. למשל, אם אתם רוצים להכפיל ב-7, כופפו את האצבע השביעית.

האצבעות ש”לפני” המספר בו מכפילים מסמלות עשרות, ו”אחרי” את היחידות. לדוגמה, כדי להכפיל 7 ב-9, כופפו את האצבע השביעית. 6 אצבעות נשארו “לפני” ו -3 אצבעות “אחרי”. התשובה שהתקבלה היא: 7 × 9 = 63.

7. מדידת אורך ע”י האצבעות

אם אתה צריכים למדוד משהו ואין לכם סרגל בהישג יד, אתם יכולים פשוט להשתמש באצבעות יד אחת. בהתאם לממוצע, המרחק בין קצות האגודל לאצבע הוא בערך 18 ס”מ, והמרחק בין האגודל לאצבע הקטנה הוא כ-20 ס”מ.

כמובן ששיטה זו אינה מדויקת לחלוטין, כי לכל אחד מאיתנו יש גודל יד שונה. אבל אתם יכולים למדוד את המרחק בין האצבעות שלכם מראש ותמיד תוכלו להעריך אורך באמצעות הידיים שלכם.

8. לא צריך מד זווית כדי לדעת זוויות

פתחו את האצבעות ככל האפשר, והניחו את כף היד על משטח שבו הזווית שאותה אתם רוצים למדוד. האצבע הקטנה צריכה לשכב על הצד התחתון: הזווית בין האגודל לזרת תהיה 90°, הזוויות בין הזרת והאצבעות האחרות תהיה, בהתאמה, 30°, 45° ו- 60°.

תמונות: Roman Zakharchenko // מקור: brightside
שתפו עם החברים שתפו עם החברים