8 סיפורים מצמררים מאחורי השירים הכי מרגשים ביום הזיכרון שלא הכרתם!

השירים המרגשים והסיפורים העצובים שעומדים מאחוריהםהפסקול שמלווה את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ואת טקסי הזיכרון מוכר לכולנו.

כולנו מתרגשים כשאנחנו שומעים את השירים העצובים ביום הזה, אבל לא כולנו מכירים את הסיפורים המצמררים שעומדים מאחורי המילים.

בין 8 השירים הבאים לא תמצאו שירים כמו “בלדה לחובש” או “חורף 73”. חלקם יצאו רק בעשור האחרון, חלקם נכתבו ע”י חיילים שנפלו וחלקם מתארים סיפור על חייל אהוב שנהרג.

1. “שום דבר לא יפגע בי” – כנסיית השכל

השיר הכל כך יפה ועצוב הזה נכתב ע”י חייל בשם ארז שטרק שהיה קצין הקשר של רכס הבופור ונהרג באסון המסוקים בגיל 21.

שטרק השאיר אחריו מחברת שירים ויומן. אחותו אושרית, סיפרה שהשיר “הופיע בסוף הפנקס, ודף לפניו הייתה מצוירת מצבה שעליה כתוב ‘ארז’, ממש כאילו הוא ידע שהוא עומד למות”.

השיר בוצע על ידי כנסיית השכל במסגרת פרויקט “עוד מעט נהפוך לשיר” של גלי צה”ל.

אהבתם את הסרטון?

2. “מיליון כוכבים” – עמית פרקש

את השיר המרגש הזה כתב והלחין יפתח קרזנר (“יפתי”) בשנת 2006, לזכר חברו, הטייס סרן תם פרקש, שנהרג בהתרסקות מסוק במהלך מלחמת לבנון השנייה.

את השיר שרה לראשונה אחותו של תם, עמית פרקש, בהלווייתו. השיר הושמע בתחנות הרדיו, והפך להיות השיר המזוהה ביותר עם המלחמה.

אהבתם את הסרטון?

3. “פרי גנך” – אלי לוזון ואביבה אבידן

פרי גנך שיר שכתב והלחין יוני רועה והפך לאחד משירי הזיכרון הידועים בישראל.

השיר עוסק בבן שהלך ולא חזר, בעוד אמו יושבת ומחכה לו. היא משתוקקת שיחזור בחזרה ולמרות הזמן הרב שחלף, היא מתקשה להאמין שלא ישוב מן המתים.

השיר נכתב בשנת 1989 בעקבות פגישה של יוני רועה עם חבר ילדות שלו במסעדה בנתניה. במהלך הפגישה רועה ראה את עליזה, אמו השכולה של חן ברוד ז”ל שנהרג בתאונה מבצעית בצבא והיה חברו של רועה מהתיכון. רועה סיפר כי באותו רגע הוא קם ונסע לביתו, התיישב ליד הפסנתר והשיר יצא ב”מכה אחת”.

אהבתם את הסרטון?

4. “עכשיו טוב” – גלעד שגב

הזמר גלעד שגב כתב את השיר על אחיו שרון שנהרג בתאונה במהלך שירותו הצבאי בשנת 1984. השיר סיפר על יום כיף מיוחד שבו בילו שני האחים יחד, שבועות ספורים לפני התאונה. את השיר כתב שגב מתוך השלמה עם הכאב והאפשרות להביט קדימה.

אהבתם את הסרטון?

5. “אין לי ארץ אחרת” – גלי עטרי

אחד השירים הידועים ביותר שנכתבו ע”י המשורר אהוד מנור נכתב כתגובה מאוחרת למותו של אחיו הצעיר של מנור במלחמת ההתשה. השיר הולחן ע”י קורין אלאל ובמהלך השנים אומץ השיר על ידי רבים מכל קצות הקשת הפוליטית, כאשר כל אחד נתן פרשנות שונה לשיר.

אהבתם את הסרטון?

6. “שלחי אותו” – רוני דלומי

השיר נכתב ע”י החייל בני פרנק ז”ל שנהרג בתאונה פחות מחודשיים לאחר גיוסו לצה”ל בהיותו בן 19. השיר הולחן ע”י רונית שחר ובוצע ע”י רוני דלומי במסגרת פרויקט “עוד מעט נהפוך לשיר” של גל”צ.

אהבתם את הסרטון?

7. “אמא, אבא וכל השאר” – הפרויקט של עידן רייכל

גם השיר הזה בוצע במסגרת פרויקט “עוד מעט נהפוך לשיר” של גל”צ. השיר נכתב ע”י סמל ראובן פוליטי ז”ל שנהרג בקרבות הבלימה במלחמת יום הכיפורים.

אהבתם את הסרטון?

8. “אנחנו לא צריכים” – שלמה ארצי

כולנו מכירים בע”פ את המילים של השיר ומדקלמים ממנו משפטים כמו “כבר יבשו עינינו מדמעות”, “את הגשם תן רק בעיתו” ו”יותר מזה אנחנו לא צריכים”. אבל רק מעטים יודעים שהלהיט של ארצי נכתב ע”י אבי קורן שכתב על חברו שנפל במלחמת ההתשה.

השיר מושמע באירועי זיכרון שונים ואף הוקדש ע”י ארצי בהופעותיו לשבויים הישראלים במלחמת לבנון השנייה, אלדד רגב ואהוד גולדווסר זיכרונם לברכה. לאחר שגופותיהם הוחזרו לישראל, השיר הפך בהופעותיו לשיר תפילה לשובו של גלעד שליט.

אהבתם את הסרטון?
שתפו עם החברים שתפו עם החברים