11 טיפים לעזרה ראשונה שכל אחד חייב להכיר! מס’ 3 יכול להציל לכם את החיים…

תמיד תחזיקו סודה לאפיה בתיק.מי לא הלך לו לתומו פעם ברחוב עם הפלאפון ביד, ואז פתאום איזה עמוד צץ לו משום מקום ונכנס בו? ומי לא הצליח לשפוך על עצמו מים רותחים כי לא כיוון מספיק טוב עם הקומקום לעבר הכוס?

מה לעשות; פציעות, בעיקר פציעות מטופשות, זה חלק מהחיים שלנו. אבל לא צריך ישר להיבהל ולהתקשר לאמא שתבוא לעזור. אם תכניסו לראש את 11 הטיפים האלו לעזרה ראשונה במקרי חירום, תוכלו לעזור לעצמכם או לאנשים שמסביבכם עד שתגיע עזרה רפואית.

1. פצעים

כשאתם מתמודדים עם פצע או חבלה, תנסו להרים אותו מעל לגובה הלב שלכם. זה ירגיע את הנפיחות ויעזור לנקז את הנוזלים הרחק מהפצע. אם הפצע שלכם בירך או בישבן, שכבו על הגב והרימו את האזור עם כרית. אם אתם לא יכולים להרים את הפצע, נסו לקרב אותו כמה שניתן לגובה הלב.

2. כוויות בדרגה ראשונה

כוויות בדרגה ראשונה הן לרוב כוויות שטחיות, שמשפיעות רק על השכבה העליונה של העור. הן יכולות להיות מאוד כואבות, אבל הן לא גורמות לנזק רציני. זה אולי יפתיע אתכם, אבל הטיפול העדיף הוא עם מים בטמפרטורת החדר ולא מים קרים שיכולים לפגוע ברקמות.

אחרי שמנקים את הכוויות, שמים קרח. אל תשתמשו בתרופות סבתא כמו דשא או חמאה כי הן מפריעות להתפזרות של החום ויכולות לגרום יותר נזק. תרופת סבתא שכן יכולה לסייע – משחה מתערובת של מים עם סודה לאפיה.

3. התקף לב

בהתקפי לב מה שהכי חשוב זה התערבות מוקדמת שמסייעת בהפחתת הנזק. כמובן שצריך קודם כל להתקשר למוקדי החירום ולהזמין עזרה, אבל בינתיים יש עוד דברים שחשוב לעשות. למשל לעיסה של כדור אספירין יכולה לסייע כי היא מעכבת את טסיות הדם שגורמות לקרישת דם שחוסמת את העורקים. שימו לב רק שאתם לוקחים אספירין במינון נמוך, וכאמור עדיף ללעוס במקום לבלוע או ליטול עם מים, כי זה יסייע לכדור לפעול מהר יותר.

4. עקיצת דבורה

אם נעקצתם על ידי דבורה, אתם צריכים להוציא את העוקץ, אבל לא רק. אנשים חושבים שכשהם מוציאים את העוקץ הם מפחיתים את ההרעלה, אבל גם חשוב שזה יהיה הכי מהר שאפשר. כשדבורה מאבדת את העוקץ שלה, משתחרר ריח שמושך דבורים אחרות שיכולות לתקוף אתכם מתוך פחד. אחרי שהוצאת את העוקץ שטפו את הפצע ושימו משהו קר עליו. אם אתם סובלים מאלרגיה, תשתמשו במזרק האלרגיות שלכם וצרו קשר עם שירותי חירום בהקדם.

5. שברים

אל תנסו ליישר את השבר, במקום זאת נסו לייצב את המקום ולמנוע ממנו לזוז באמצעות חבישה למשהו קשיח. יכול גם להיות שזה פריקה או נקע, ובכל מקרה חשוב לפנות למיון לקבלת טיפול.

6. פגיעות בעיניים

בדרך כלל הדבר הראשון שעושים אחרי פגיעה בעיניים זה לשטוף אותן. אבל בעצם הדבר הכי חשוב זה לכסות את העין ולפנות לעזרה רפואית. אם תנסו לנקות את העין לבד, אתם יכולים להחמיר את הפגיעה. המקרה היחיד שיוצא דופן זה אם נכנסו לכם חומרים רעילים כמו כימיקלים לעיניים – ואז צריך לשטוף מיידית.

הכשת נחש וצריבת מדוזה – זה רק חלק מהטיפים החשובים שמחכים לכם בעמוד הבא!


שתפו עם החברים שתפו עם החברים