​10 דברים שהילד שלך חייב ללמוד לעשות בעצמו לפני גיל 13!

הכתבה שתעזור לכם לגדל ילדים עצמאיים וחברתייםלהיות הורים זה לא קל. זה מעייף, זה מבולגן, זה גוזל המון זמן, אבל זה גם חוויה מיוחדת ומשהו שממלא לנו את החיים באור ובשמחה. רוב הזמן לפחות. ויש גם את הדילמה התמידית הזאת, הקונפליקט הפנימי בין הרצון לדאוג להם ולהגן עליהם מכל פגע, לבין הצורך לשחרר, לתת להם להיות עצמאיים ולא להיות תלויים בנו כל הזמן.

לפי פסיכולוגים, בגיל 9-13 הילדים עוברים תקופת שינוי בה להורים כדאי להתחיל לתת להם לעשות דברים בעצמם, כדי שיפתחו כישורי חיים. זה בסדר אם אתם חושבים שהם עדיין קטנים מידי או לא יכולים, ושעדיף לעזור להם, אתם לא לבד.

אבל הנה רשימה של דברים שהילדים שלכם בהחלט יכולים לעשות לבד עד גיל 13, לצד כישורי חיים שהם ירוויחו אם  תיתנו להם קצת עצמאות.

1. להרוויח ולנהל כסף

אפשר להתחיל ללמד את הילדים על התנהלות כלכלית בסיסית ברגע שהם יודעים לספור. עד גיל 13 כדאי שהם יהיו מסוגלים לחסוך כסף מדמי הכיס שלהם, שיהיו מודעים לעלויות של מוצרים בסיסיים לניהול בית, ידעו את ההבדל בין כרטיס אשראי לכרטיס חיוב, ושיהיו מסוגלים לקבל החלטות לגבי הוצאות או חיסכון.

2. לעשות מטלות בית בסיסיות

לפי פסיכולוגים, יש הרבה מטלות בית שילדים יכולים לבצע כבר בגיל קטן, כמו לנקות אחרי ארוחת הערב או לאסוף את הבגדים שלהם בזמן הכביסה. בגיל 13 הם יכולים לגהץ בגדים, להוציא כלים מהמדיח, להחליף מצעים, לשטוף את המכונית, לנקות שירותים ולסדר את המטבח. ההורים צריכים להיות עקביים וספציפיים לגבי המטלות שהם נותנים, ולעודד את הילדים לעזור.

Credit: brightside

3. להכין ארוחות

בישול זה כישרון חשוב שהילדים יצטרכו כשיהיו מבוגרים, ויש לא מעט מתכונים פשוטים שאפשר כבר עכשיו ללמד אותם. סנדוויצ’ים, ביצה מקושקשת, פסטה, מרק, סלט ועוד. עד גיל 13 כדאי שהילדים יהיו מסוגלים לתכנן ארוחה משפחתית, לעקוב אחרי מתכון פשוט, ולעבוד עם ציוד המטבח. ולא לשכוח ללמד אותם על היגיינה ועל זהירות, בכל זאת מכשירים חדים.

4. לקנות מצרכים

כשהם קטנים זה אולי לא הכי כיף להביא אותם לקניות, אבל כשיגדלו קצת זה יכול לתת להם כישורי חיים – תכנון של הארוחה, הכנת רשימת מצרכים, שמירה על תקציב. למדו אותם לקרוא את הערכים התזונתיים על המצרכים ואיך למצוא מבצעים משתלמים.

אל תשכחו להציב גבולות – מחקר מאוניברסיטת קנזס מצא ש-50% מהילדים שמצטרפים להורים שלהם לקניות, מבקשים מהם לקנות משהו, ושרק 50% מההורים מצליחים לסרב.

5. היגיינה בסיסית

מומחים אומרים כי רוב ההורים חושבים שבגיל 10 או 11 הילדים שלהם ילמדו לבד על ההיגיינה. אבל האמת היא שיש הרבה נושאים שכדאי לדבר עם הילדים עליהם הרבה לפני: החשיבות של מקלחת מידי יום, שימוש בדאודורנט, החלפת בגדים, גילוח, ניקוי חלל הפה והבנת הגוף שלהם. אל תשכחו להיות דוגמה טובה עבורם בעצמכם, והסבירו להם למה הם צריכים לעשות דברים מסוימים.


שתפו עם החברים שתפו עם החברים